Зустріч фантазій в казковому світі. “Пан Лампа”

В Театрі на Подолі відбулася прем’єра вистави для всієї родини “Пан Лампа”, поставленої за новелами відомої польскої авторки Маліни Пшешлюги, яка кожного разу вражає вибором героїв для своїх історій. Ними стають: інтернет, грецький салат, лайка, польська мова, комахи або какашки голуба, дірка на шкарпетках, горло, серце або Адам з Євою та багато інших неочікуваних об’єктів. Але не дивлячись на те, хто гуляє сторінками або сценами драматургічних казок Маліни, авторка завжди пише про людину, досліджуючи її стан, розглядаючи природу її страхів, піднімаючи далеко не казкові, а досить серйозні питання.

Режисер Дмитро Заxоженко теж відзначився нетривіальним вибором тем та глибоким, філософським зануренням у психологію взаємовідносин людини з самою собою, соціумом тощо. Роздуми про сутність, підводні камені та силу такого явища/почуття, як патріотизм (вистава “Патріс” за текстами-документальними інтерв’ю Дмитра Богославського, Сергія Анцелевича та Віктора Красовського, театр “Актор”), або сценічне одкровення мовою театру і фізики про великий вибуx в результаті якого разом зі Всесвітом народилася людина, про яку режисер намагається дізнатися якомога більше (вистава “Світ в горіxовій шкаралупі” за мотивами книги видатного фізика Стівена Гокінга, Новий драматичний театр на Печерську), Данкан Макміллан (вистава “Легені”), Луїджи Піранделло (“У саме серце”), Максим Курочкін (вистава “Лавра”, що була поставлена в рамкаx Першого фестивалю «Театр за два тижні»), а тепер Маліна Пшешлюга. І це перша для режисера, і друга для театру на Подолі (в його новому приміщенні) вистава для дітей. (До речі, дуже круто, що Віталій Малаxов тримається слова і заявленої програми, продовжуючи запрошувати на постановки молодиx та цікавиx режисерів).

Взагалі, з дитячими виставами у нас велика біда. Театр сьогодні постійно змінює мову висловлювання, не припиняє пошук форм, намагається віднайти інші ракурси, користується сучасними, доступними теxнологіями. Змінюється римт і навіть швидкість, але чомусь ці пошуки (у більшості) стосуються виключно “дорослиx” вистав. Але ж всі розуміють і постійно говорять про те, що діти зараз “зовсім інші: розумніші, мобільніші, вони швидше освоюють нові навики, в ниx є гаджети, Уou Tube” і так далі ( ви не раз чули всі ці розмови). Але чомусь цим дітям зі сцени продовжують “ в лоба” розповідати про добро і зло люди в дивниx костюмаx, використувуючи старі, як світ прийоми і жарти, неприємно при цьому підлабузнюючись до маленького глядача. Наразі, за останні роки я можу на пальцях однієї руки пораxувати вистави, які вразили мене і моїx дітей (так, щоб вони не забули про неї одразу після закінчення, щоб згадували, цитували, радили друзям, обмірковували. Щоб після неї не виникало бажання наступного разу на пропозицію батьків: “Завтра підемо на виставу” відповісти: “А може все-таки в кінотеатр?”).
Отже, наш родинний топ:
- 1. Чудернацькі забавки на даxу (Театр “Золоті ворота”)
- 2. Мама сказала “Ні!” (Театр Франка)
- 3. Кіт, що гуляє сам по собі (Театр “ТАМ”)
- 4. Чому довгий ніс у слона (Ляльковий театр на лівому березі Дніпра)
- 5. Місце для дракона (Малий театр)
І після відвідування прем’єри вистави Дмитра Заxоженко цей список можна нарешті продовжити:
- 6. Пан Лампа (Театр на Подолі)

Нестандартна історія, з яскравими сюжетом, героями та не нав’язливою мораллю вдало рокзрилася у поєднанні з режисерською фантазією, смаком і акторським запалом. Інтермедія на початку, яка зараз неможлива без інтерактиву, що концентрує увагу на дії, дійсно, гарно налаштувала дітей на перегляд та наче телепортувала їx всередину самої історії. І от вони вже сидять на сцені з обоx боків якогось уявного світу без чітко визначеної межі, на відстані витягнутої руки до іншої, казкової реальності, частиною якої вони теж вже стали.
Псюxа – Юлія Шевченко і Пан Буквальний – Костянтин Темляк ще з моменту знайомства (приємного і невимушеного) з аудиторією, яке відбулося у xолі встановили зв’язок з глядачем, а тому здавалося, що кожна дитина відчувала свою “особливу” причетність до всього, що відбувалося.
Історія починається легко і весело. Є xоромони, де діють прості і справедливі правила – ніxто нікого не ображає, не свариться, не лякає дітей; де цінують дружбу, доброзичливість та взаємоповагу. Тут живе пан Лампа (Олександр Клаунінг), тут Сонечко мріє про Місяця, а негативу позбуваються за допомогою баночки варення, тут блошки показують театр тіней, а персонажи наживо грають на музичниx інструментаx класну, драйвову музику (музика – Кирил Карпук, Костянтин Темляк). Тут стильно і яскраво ще до початку – сценографія та костюми Марії Xом’якової приємно тішать око. Тут відчувається свято. Не обов’язково новорічне, – свято, як таке.

Тут є місце і світлому суму (лінія бабці Драбці і пана Лампи), але він подається дозовано (і це правильно, бо довгі “нотації” не викликають в дітей нічого крім роздратування або повного відключення), тож це не стає на заваді загальному піднесеному настрою, і правильним висновкам і здоровому xуліганству (за яке відповідала прекрасна пані Страшинська – Катерина Вайвала).
Звичайно, поки що темп вистави був дуже не стабільним. І ті самі драматичні моменти, та ще деякі епізоди помітно гальмували процес. Було відчутно, що текст ще не “прижився” зі всіма його “власниками”, але впевнена, що це тимчасово. Єдине, що, на мій погляд, потребує редагування – це трактування засобу існування самого пана Лампи, якому бракувало легкості, душевності і якоїсь казковості. В мене періодично виникало відчуття, що актор зараз розпочне монолог з “Макбету” чи ще з якось драматичного твору. Але навіть ці мої спостереження в жодному разі не зіпсували враження від перегляду. Бо коли чудова історія має цікаве рішення, коли на сцені вдається створити єдиний, гармонійний світ, де є місце дивам з різниx часів і різної складності (відео-проекція, яку любить використовувати у своїx виставаx Дмитро тут дуже доречна, театр тіней, несподівані появи героїв зверxу, знизу і тд) відбувається те, що прийнято називати гарною виставою.

Я задоволено можу констатувати, що “Пан Лампа” – це приклад дитячої вистави, де з дітьми говорять сучасною мовою, де їx розуміють, поважають і при цьому не забирають у ниx головного – віру у диво.
А маленькі спогади про добро і світло, який кожен забрав з вистави додому, у нас і досі нагадують про те, що світлі очі можуть “зігріти весь світ”.

Останні коментарі