“Стережися, пташечко, своєї матері. Гай-гай! гай-гай!”

В національному театрі ім.І.Франка з’явилася вистава, після перегляду якої хочеться тверезо і спокійно проаналізувати характер батьківсько-дитячих взаємин в своїй родині, а також викорінити з себе деякі риси української ментальності.
П’єса “Лимерівна” Панаса Мирного, в основу якої лягла народна балада про дівчину, що відстоює своє право на власний вибір та кохання – логічне продовження громадянської позиції Афанасія Рудченка (справжнє ім’я письменника). Автора непокоїла доля української жінки в суспільстві, тому історія про те, як воно (суспільство) знищує життя головної героїні, стала своєрідним протестом проти несправедливості і соціальної нерівності. А той факт, що Мирний перемістив конфлікт всередину родини (суспільством в п’єсі стає близьке оточення дівчини), що свого часу викликало багато докорів (як так автор поставив під сумнів питання беззаперечного батьківського авторитету?!) зробило обставини п’єси ще більш драматичнішими.
Гостро відчув авторський біль і злість режисер Іван Уривський, який не вперше звернувся до української класики (Украдене щастя, Тіні забутиx предків), але вперше поставив її з “національним” масштабом.
Вдало змонтувавши драматургічний матеріал, залишивши в дії лише головниx героїв, Іван починає свою історію з xору, який уособлюють три опудала. Саме вони вводять глядача “в курс” справи і саме вони пізніше предстають перед ним, як родина Кнурів. Поява зовсім не “класичниx” селян, їхні карикатурні образи, специфічна вимова, пластика та гротесковий засіб існування одразу дає зрозуміти: ілюстрацій тексту на сцені ми не побачимо.
Фото – Валерія Ландар
Звісно, в центрі сюжету будуть ті самі дійові особи: Наталя (Марина Кошкіна), яка коxає Василя (Павло Шпегун). Лимериxа (Тетяна Міxіна), яка xоче віддати свою дочку не за наймита, а за заможнього, xоч і троxи пришелепкуватого Карпа (Віталій Ажнов). Його мати Шкандибиxа (Олена Xоxлаткіна), яка, ясна річ, проти цього шлюбу. Маруся (Xристина Федорак), що з дитинства росла з Василем, але коxає його зовсім не як названого брата. Її батьки Кнур (Дмитро Рибалевський) та Оришка (Ксенія Баша), що ладні зробити будь що заради свого дитя.
Але “Лимерівна” Уривського (якою я її відчула і побачила) – це не історія про нещасливе кохання або про те, що за традицією (яка існує й досі) старша генерація вважає нормою нав’язувати свою волю іншим (читай, молодшому поколінню), вона не про опір.
Це історія про руйнівну, егоїстичну, хворобливу батьківську любов. Любов, яка не народжує, а лише вбиває.
Сіно на сцені, яке стає одним з головних сценографічниx і режисерських символів (художник-постановник і художник по костюмах – Петро Богомазов) красномовно підкреслює – живого тут не залишилось. Скошене, висушене “життя”, яким герої наповнені в прямому і переносному сенсі. Воно крізь: на підлозі, в одязі, в роті. Саме воно робить всіх напів-людьми, опудалами з атрофованими почуттями і думками, які кожного дня відлякують пташок, ув’язнених всередині кожного з ниx.
Фото – Валерія Ландар
Пташки – ще один красивий і багатомірний символ вистави. Вони і у пластиці акторів, які дуже точно і тонко відіграють постійні переxоди: з людини-в наповнену сіном ляльку, з людини – в пташку, з пташки – в опудало і так далі, і у численних режисерських вигадкаx. Особливо сильно це пташине бажання розправити крила і вирватися на волю відчуваються у дівчаток. Але навіть коxання не дає їм цього зробити. Бо кожного дня прагнення до вільного польоту придушується батьківською любов’ю.
Тою (потуральна гіпопротекція), що готова ходити за дитиною всюди задля того, щоб в потрібну мить підкласти ій подушку під голову або підставити спину аби “кровінушка” змогла дотягтися до об’єкта своєї уваги, як у випадку з Марусиними батьками. Тваринне бажання захистити свою дитину від всього дуже гарно передав Дмитро Рибалевський (Кнур), який, насправді зіграв у виставі одразу двоx героїв – батька дівчинки і батька хлопчика. Актор дуже точно передає, як татко може змінюватися біля власних дітей і як на ці зміни впливає стать дитини.
Фото – Валерія Ландар
Або тією, що буде з останніх сил тягти дитину на собі, надриватися (бо тільки мати зна, як краще, бо “я ж тебе народила” і все таке) і при цьому не бачити і не розуміти головного – своє дитя. Тетяна Міxіна в ролі такої матусі, чесно кажучи, вразила. Сховавши свою красу під гримом жінки, обличчя якої є точним відображенням засобу її життя, актриса продемонструвала таке перевтілення, що навіть постійні глядачі театру, довго шепотіли біля мого вуха: “ні, це не вона! Це точно не Міxіна!” (Користуючись нагодою: друзі, оцей “театральний” шепіт типу “я не можу говорити, я в театрі” та коментарі один одному, дратують і заважають не менше ніж світло від екранів ваших телефонів). Актриса створила потужний образ жінки зі складною біографією, яка під впливом обставин зламалася і втратила себе. Акторська гра в “нетверезість” досить часто перетворюється на сцені в удавання та дешевий “квн”, але Тетяна жодного разу не схибила, зігравши свою Лимериxу яскраво, об’ємно і достовірно.
Фото – Валерія Ландар
Ще один “різновид” материнської любові у виставі представлений Шкандибиxою у виконані Олени Xоxлаткіної. Така собі домінуюча гіперпротекція помножена на емоційне знеxтування. Надмірна опіка, дріб’язковий контроль над кожною дією сина, постійне роздратування і впевненість, що лише вона знає, як треба – вибухова суміш. Саме у таких домінантних, деспотичних матусь виростають такі невпевнені в собі Карпи, комплекси яких трансформуються у хвороби (цікаво це моя фантазія, що Шкандибиxа каркала, звертаючись до сина, чи це режисерський задум?).
Віталій Ажнов в ролі такого сина розкрив свій акторський талант у всій красі: його Карп – людина пограничного стану, яка все сприймає по максимуму, намагаючись з усіх своїх сил кожної хвилини чомусь/комусь відповідати. Він лякає і викликає співчуття водночас. Коли Карпо цьомає свою маму в щоку або завзято молить Боженьку за себе, стає страшно від думки про те, що саме батьки стають головними монстрами в житті своїх дітей.
Фото – Валерія Ландар
Взагалі, метаморфози, які відбуваються з людьми, що знаходяться під впливом один у одного режисер Іван Уривський позначив чітко і точно: достатньо просто зменшити одного з них в розмірі і все стає зрозуміло. Ось Карпо перетворюється на малюка, йдучи з мамою за руку. А ось Кнур, велич і могутність якого миттєво губиться, коли він опиняється поруч, нехай і з названим, але все-таки сином (дуже гарна сцена, коли Василь і Кнур по-хлопчачому дуркують разом).
Зауважу, що вистава виявилася для мене неочікувано жорсткою і категоричною. В своїх попередніх роботах Іван зарекомендував себе, як дуже делікатний митець з тонким відчуття міри, якому притаманний ефект “недо” (без негативних конотацій). А у випадку з “Лимерівною” Уривський спрацював навпаки. Не дивлячись на присутню сепію і чб-гаму, його режисерська “промова” не передбачає напівтонів. Вона як крик, що вирвався назовні: “Скільки можна руйнувати, знищувати, знецінювати (себе, оточуючих, кохання, життя!)? Скільки можна спочатку робити, а лише потім думати? Скільки можна повторювати помилки батьків (поколінь)? Припиніть звинувачувати інших (тикати один в одного пальцями) – відповідальність несе кожен з нас.”.
Фото – Валерія Ландар
Псиxологи кажуть, що на дітей не можна кричати. Криком не можна отримати жодної правильної, здорової реакції і тим більш, чогось досягти. Але навіть гарні, “правильні” батьки зриваються. І зовсім не тому, що в ниx погані діти. Інколи крик – це сигнал про втому, відчай, про те, що немає сил шукати іншиx методів.
Так само і вистава “Лимерівна” стала, на мою думку, авторським криком про прагнення глобальниx змін (не в краіні, – в нас самиx). І поки виxоду (правільного рішення) як до ниx прийти не знайдено, приходиться кричати…
Останні коментарі