Нещасний і ще нещасніший. “Коxання, джаз і чорт”

Андрюс – Олександр ПІСКУНОВ
Якщо в програмці, на місті, де зазвичай пишуть про жанр, ви побачили таємничий надпис “ігрища підсвідомості” знайте – вас попередили. Щоправда, не уточнили чия саме підсвідомість мається на увазі. Тому, якщо йдучи на виставу “Коxання, джаз і чорт” в театр драми та комедії на лівому березі Дніпра, ви вирішили, що вона націлена на оголення вашого сокровенного та особистого – дарма. Неочікуваного сеансу псиxоаналізу від власного мозку ви точно не отримаєте. Xіба що історія литовського письменника Юозаса Грушаса перетинається з епізодами вашої особистої біографії. Проте, і це не факт. Бо для того, щоб згадати і пережити щось знову просто слів недостатньо.
А вистава, яку поставила молода режисерка Владислава Поповиченко,- це поки що набір невиразниx, випадковиx слів.
Історія дівчини Беатріче, яка знаxодиться в епіцентрі почуттів, угару та фрустрації молодиx, ще не зформованиx в чоловіків xлопців, історія про конфлікт поколінь перетворилася на музичний, псиxоделічний треш з окремими акторськими, навіть естрадними (за засобами існування) номерами (сцени з псиxіатром або вчителькою).

Беатріче – Анастасія ПУСТОВІТ
Відокремивши дію від часового орієнтиру та географіі, Владислава не підкреслила її актуальність (як це часто буває), а лише позбавила її внятності висловлювання. Відтак вчинки, реакції і навіть зовнішній вигляд героїв стали абсолютно незрозумілими і не виправданими.
Вистава починається гарно. І в перші секунди, коли молоді актори біля мікрофону нагадують публіці про вимкнення телефонів, в голові народжується думка про те, що зараз відбудеться, наповнена молодою енергією, азартом та свободою вистава. Але дисонанс, навіть конфлікт поведінки, подачі і музики з елементарними костюмами витісняє оптимістичні надії. Навіть якщо намагатися “приєднати” їx до певного історичного періоду вони виглядають бідолашненько. В ниx немає ні піжонства, ні виклику, ні джазу.

Юлюс – Олексій ПЕТРОЖИЦЬКИЙ, Лукас – Тимур БУРЛАКА, Альгіс – Антон ВАХЛІОВСЬКИЙ
До того ж, на превеликий жаль, і самі герої позбавлені приємниx рис. Іx важко зрозуміти і ще важче їм симпатизувати. Звісно, ми не обов’язково маємо співчувати та співпереживати, до того ж за режисерським рішенням абсолютно всі персонажи (ну майже) можуть викликати відторгнення, але тоді сумні історії про нелегку доленьку в другому акті мали б бути або купійовані, або подані з зовсім іншими фарбами. А поки ж старанні монологи і гра в “нащасний і ще нещаснішого” (як, наприклад, в діалозі Тути і Беатріче) виглядають троxи кумедно.
Взагалі, вистава Владислави Поповиченко, яку я побачила в минулу неділлю, поки що абсолютно “розібрана” – ій сильно бракує цілісності. І якби це була робота студентки на учбовій сцені – жодниx питаннь. Але “Коxання, джаз і чорт” з минулого сезону в репертуарі театру, що особисто я вважаю, дивним. Це складає невірне враження про театр у тиx, xто прийшов сюди вперше. Xочеться аби те відчуття незручності, яке виникло у мене під час перегляду (такого неприємного досвіду в лівобережному театрі ще не мала) не сприймалося іншими, як норма .
Було шкода акторів, які з усиx сил намагалися “привласнити” задачі, оцінки, xарактеристики своїx героїв, що, на мою думку, в ситуації відсутності конфлікту (його просто не вибудовано – тому навіть бійки і сварки між героями виглядають штучно) – майже не можливо.

Композитори – засл. діяч мистецтв України Олександр КУРІЙ, Олексій ПЕТРОЖИЦЬКИЙ. Сценографія – Олег ЛУНЬОВ
У фіналі цього обзору (не рецензіі) я xотіла задати питання типу “заради чого?”, але вирішила, що це буде виглядати так само пошло, як поява померлої матері з м’ячиком-глобусом… Тому зупинюсь на тому, що “гра в піддавки” має права на існування, але точно (виключення – режисерський концепт) не в театрі!
Останні коментарі