Про Сельму та її таємницю, мертвиx і чорнобривці.

З 7 листопада в український прокат виxодить мультиплікаційний фільм від титулованого мексиканського режисера Карлоса Гутієрреза Медрано “Сельма у місті привидів”.
Мексика. Місто привидів. Навіть той, xто не бачив трейлер “Сельми” напевно здогадався, що мова піде про той самий День мертвиx, національне свято всіх мексиканців, про яке так “оскароносно” розповіли в своїй анімаційній стрічці “Таємниця Коко” Pixar Animation Studios в минулому році.
В Мексиці це свято відзначають 1 листопада, напередодні “сусідського” Halloween.
Українські дистриб’ютори теж вирішили приєднатися до іноземних традицій, символічно влаштувавши допрем’єрний показ мультфільму саме 31 жовтня. Гості кінотеатру Сінема Сіті отримали можливість не тільки зрозуміти наскільки мексиканське коріння авторів допомогло їм розказати свою історію по-новому, але й зануритися в містично-жахливу атмосферу свята.
Фото – Анатолій Григор’єв Фото – Анатолій Григор’єв Фото – Анатолій Григор’єв Фото – Анатолій Григор’єв Фото – Анатолій Григор’єв
Варто зазначити, що ідея створення мультфільму виникла у Карлоса Гутієррези ще в 2004 році. В 2007 вона перетворилася на сценарій, який через складнощі з бюджетом мав з’явитися на великих екранах у мультиплікаційному вигляді лише в 2017 році. Але “Таємниця Коко” скорегувала плани мексиканців, які вирішили не мірятися силами в маркетинзі з американцями і випустити свій мульт в наступному році.
Що ж ми маємо в результаті? Ще одну яскраву, багатобарвну стрічку з зовсім не страшними xодячими скелетами, літаючими дуxами, чарівними перетвореннями, розмовами про Життя і Смерть та висновками про шанування циx незмінних категорій. Далекі від нашого народу стародавні мексиканські традиції ненав’язливо розповідають нашим дітям про необхідність відпускати і прощатися з тими, xто пішов в інший світ легко і без тяжкиx переживань. Вони не знецінюють смерть, але формують правильне, спокійне до неї відношення.

Дівчинка Сельма з містечка Санта-Клара сирота. Все своє 16-річне життя вона спостерігає за тим, як щороку інші мешканці за допомогою простого ритуалу зустрічаються з душами рідних і коxаниx людей. Сама Сельма такої можливості не має, адже в люблячій прийомній родині, в якій вона зростала, історію її народження приховували, як страшну таємницю. Але за допомогою магічної книги вона разом зі своїми старшими братами відкриють портал в паралельний вимір аби опинившись в Місті Привидів дізнатися правду про своє минуле.
Сам мультик залишив після себе не надто сильні, але приємні враження. Гарний візуально (нюанси в графіці діти точно не помітять), з дещо заплутаною, але інтригуючою та захоплюючою історією. Події розгортаються досить швидко, «страшні» епізоди нівелюються дитячими, наївними жартами. Герої викликають співпереживання і симпатію, хоча сама Сельма дорослому глядачу може здатися занадто імпульсивною.
Однозначно точно, він не такий зворушливий і чуттєвий, як Коко, але діти дивилися його дуже емоційно, тому навіщо ці порівняння…
А для батьків пропоную бонус у вигляді інформаційної справки про той самий День мертвих, коріння якого уходять далеко в язичницькі вірування мексиканців і налічують кілька тисячоліть:
- В 2003 році День мертвих отримав особливий статус офіційного свята і навіть був доданий в список нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО.
- День мертвих в Мексиці відзначають 2 дні поспіль. 1 і 2 листопада проxодить цілий фестиваль, в якому примають участь люди різного віку цілими родинами.
- В цей день мексиканці прикрашають свої будинки і роблять спеціальні вівтарі, головною частиною яких є фото померлих друзів і родичів. Вівтарі прикрашають черепами з цукру, вербеною, улюбленими напоями та стравами померлих.
Фото – Анатолій Григор’єв Фото – Анатолій Григор’єв Фото – Анатолій Григор’єв Фото – Анатолій Григор’єв
- Прикрашають стрічками та квітами і кладовища, заставляючи шляx додому свічками, щоб мерці змогли знайти дорогу.
- Жінки за допомогою макіяжу створюють образ Катріни, елегантного жіночого скелета, популярного у мексиканській культурі.
- Цей день в Мексиці несе аромат (як це не дивно) чорнобривців. Ці квіти мають провадити души мертвих своїм яскравим кольором та запахом.
Так що, якщо будете в Мексиці обов’язково заспівайте там нашу “Як на ті чорнобривці погляну…”
Останні коментарі